1. dan: LJUBLJANA – polet na otok Sao Miguel
Polet iz ljubljanskega ali bližnjega letališča (v tem primeru prevoz iz Ljubljane) preko vmesnega letališča na otok Sao Miguel na Azorih. Vožnja do hotela v Ponta Delgada in namestitev. Nočitev. (letalo, P*)
2. dan: PONTA DELGADA – izlet na zahodno obalo (2 trekinga, skupaj 3,5 ure)
Zajtrk. Zjutraj se zapeljemo do pokrajine slikovitih vulkanskih jezer na lažji treking (6km, 1h30, nezahteven) v neokrnjenem zaščitenem naravnem območju med kraterskimi jezeri, gozdovi kriptomerij, nasadi rožnatih azalej in belo-modrih hortenzij. Tukaj spoznamo azorska triglavska jezera. Na koncu se sprehodimo še mimo zadnjega manjšega kraterskega jezera do najlepše razgledne točke nad jezeri Sete Cidades (30 min) in zavpijemo v en glas: “Joooj, a je možno, da obstaja še kaj lepšega od tega!” Obiščemo bližnjo kraljevo razgledno točko “Vista do Rei” s prečudovitimi razgledi na spodaj ležeči ugasli krater “Sete Cidades”. Najbolj hrabri napademo ruševine propadlega hotela 5*, razglašenega za najboljšega na Portugalskem. Iz strehe hotela kakor tudi iz razgledne točke pod nami leži krater z dvema jezeroma, eno modre (Azul) in drugo zelene barve (Verde). Spust iz roba kraterja do Modrega jezera. Postanek za kavo ali kosilo. Popoldne se skozi 1,2 km dolgi tunel (20 min) sprehodimo na zunanjo stran kraterja, tukaj se odprejo pogledi na širni Atlantik. Sprehod (45 min) nadaljujemo do spodaj ležeče črne bazaltne faje z naravnimi bazenčki in vasice Mosteiros. Uzremo odprti ocean, okopamo se v naravnih bazenčkih in podoživimo dan. Vrnitev v Ponta Delgado. Nočitev. (Z, P*)
3. dan: PONTA DELGADA – izlet na severni del otoka (2 trekinga, skupaj 3h)
Zajtrk. Zapeljemo se na severno stran otoka. Ustavimo se na razgledni točki visoko nad klifi razburkanega Atlantika s pogledi na klife in razpenjen ocean. V edini evropski plantaži čaja spoznamo organsko pridelavo in degustiramo čaj, preden se sprehodimo med čajnimi grmički (2 km, 1h, nezahtevno). Na poti proti vrhu osrednjega vulkana Fogo obiščemo naravni rezervat Lombadas z vrelci, slapovi in fumarolami v senci avtohtonih dreves in orjaških praproti. Z roba kraterja vulkana Fogo daleč spodaj odseva podoba najlepše divje plaže Portugalske. Zavpijemo, »oh, kako je lepo!« … in v juriš. Spustimo se do divje plaže, potem pa se vzpnemo proti vrhu, kjer nas ves čas spremljajo dih jemajoči razgledi nad kraterskim jezerom Fogo in njegovo plažo (treking je nemarkiran, približno 1h30, srednje zahteven). Pozno popoldne se spuščamo v siju popoldanske svetlobe in pogledi čez otok, nazaj v Ponta Delgado. Nočitev. (Z, P*)
4. dan: dan PONTA DELGADA – polet na otok FAIAL – HORTA (vulkanski nanosi Capelinhos, kaldera, divja plaža pod klifi in Horta)
Zajtrk. Po jutranjem pristanku v Horti najprej obiščemo najbolj zahodno točko Evrope, ustvarjeno iz svežih vulkanskih nanosov leta 1957, v Capelinhos. Sprehodimo se po atraktivnih predelih sveže vulkanske zemljice, po vrhu klifov, na samem robu z oceanom, preden obiščemo v vulkanski pesek zakopan muzej. Interaktivni podzemni muzej se deloma nahaja v sklopu starega svetilnika, ki ga je zasul izbruh vulkana. Muzejska zgodba o vulkanih je fascinantna. Ob povratku se prepustimo atlantskim valovom na črni divji peščeni plaži pod visokimi klifi ali namakanju v naravnih bazenčkih. Do obale se spuščamo skozi avtohtone gozdove (45 min). Zaslužili smo si skok v modrikasti ocean. Na povratku postanemo ob razgledišču nad mestom Horta. Sledi povratek v Horto in nočno življenje pri najbolj znani azorski družini, v njihovem baru, poznanem med vsemi pomorščaki in jadralci, ki plujejo čez Atlantik. Sem zahajajo resni pomorščaki in manj resni turisti, ki tavajo po ogromnem lepem svetu brez rasnih in kulturnih meja … Namestitev in nočitev v Horta. (Z, letalo, P*)
5. dan: HORTA (izlet na kite in delfine) – trajekt na otok PICO
Zajtrk. Prosto do 13:00 ure za lastno raziskovanje mesta Horta ali izlet na kite in delfine (doplačilo). V teh vodah je ogromno vrst kitov in delfinov in na izletu z ladjico je skoraj zagotovljeno, da vidimo te ogromne morske sesalce. Vkrcamo se na ladjo in upamo na dober “foto-ulov”. Po izletu na kite se s trajektom (30 min) premaknemo na sosednji otok Pico. Po planinski transverzali se odpeljemo do jezera Capitao, v čigar površini lahko ob lepem vremenu ujamemo zrcalno sliko najvišjega vrha Portugalske. Tukaj pričnemo s spustom (2h, srednje zahtevno) proti severni obali. Spremljajo nas endemično rastlinje na poti po odprtih visokogorskih pašnikih in kričeče zelenih gozdovih. Po pohodu si privoščimo zasluženo kopanje na plaži, neposredno ob najmodernejši vinoteki v obliki soda, nagrajeni za arhitekturno najboljšo leta 2016. Sprostimo se ob pogledu na otok Faial v času sončnega zahoda. Vožnja do hotela in nočitev. (Z, trajekt, P*)
POMEMBNO (Izlet na kite in delfine):
Ni naključje, da je ravno kit glavač simbol Azorov. Po dosedanjih izkušnjah je praktično zagotovljeno, da vidimo morske sesalce, vedno pa obstaja možnost, da velikih sesalcev ne vidimo. Obstajata dve vrsti ladjic, hitri gumijasti Zodiaci in visoki udobnejši katamarani. Izberemo rajši katamaran. Izbira ladjice je v domeni partnerja. Izlet traja okoli 3 ure. Ob prijavi na potovanje so obvezne prijave zaradi zagotovitve mest. Plačilo uredite z vodnikom na kraju samem.
6. dan: PICO (celodnevni izlet: gorska transvezala, tradiconalne vinske vasice in vulkanski vinogradi)
Zajtrk. Odpravimo se na odkrivanja otoških posebnosti. Otok Pico je poseben otok. Ob obalah prevladuje črno-siva barva, v gorati notranjosti zelena z modrikastimi jezeri in pogledi na modri Atlantik. Prva posebnost otoka je njegova gorata planota, t.i. gorska transverzala v notranjosti, zelena s številnimi pašniki, kravami, jezeri, vrhom Pico in panoramskimi pogledi na Sao Jorge in Faial na eni strani in odprti Atlantik na drugi. Planinski zrak, razgledi in krajši sprehod nam godijo vse dokler se ne spustimo proti črno-sivi obali. V najstarejšem naselju Lajes se okrepčamo, spočijemo in v nekdanjih hangarjih obiščemo muzej kitov. Druga polovica dneva je namenjena raziskovanju vzhodnega dela otoka. Zapeljemo se do svetilnika in sprehodimo čez surovo pokrajino iz strjene lave (1h15 – srednje zahtevno). Hodimo po bazaltnih ploščah visoko nad klifi z odprtimi pogledi v modrikasti Atlantik in ozaveščamo same začetke naselitve prvih naravnih kolonij na obali otoka. Sprehod je energetsko nabit, ves čas ga spremljajo kriki atlantskih galebov in čiger, šum vetra in razbijanje oceanskih valov. Za konec obiščemo še bazaltne bazenčke, sprostitev za dušo in telo. Nazaj v hotel se vračamo ob obali, ki so jo zaznamovali črni vinogradi, danes zaščiteni od Unesca. Nočitev. (Z, P)
7. dan: PICO – trajekt na otok SAO JORGE (1 treking, skupaj 3-4 ure, pohod čez najvišji vrh otoka Esperanza 1053m)
7. Zajtrk. Z jutranjim trajektom (1h30) se prestavimo na sosednji otok Sao Jorge, v mesto jader, Velas. Rjavi otok, Sao Jorge, je znan po najlepših trekingih. Takoj po prihodu se zapeljemo do izhodišča za prvi otoški treking (13 km, 3-4h, srednje zahteven), ki nas vodi čez osrednji gorski hrbet, preko najvišjega vrha Esperanza (1053m) in kraterskih jezerc razmetanih ob poti, do bele vasice nad visoko strmo klifasto obalo. Pozno popoldne vstopimo nazaj v Velas, “guštamo” v blaženem miru, mirno in spokojno, kot v času, ki ga več ni. Odzvanjajo samo kriki atlantskih vodnih ptičev, ki v večernih urah recitirajo vsak svojo poezijo. Namestitev in nočitev v Velas. (Z, trajekt, P*)
8. dan: SAO JORGE (1 treking, skupaj 4h, peš do kaldere Santo Cristo in Cubres) – trajekt na otok PICO
Zajtrk. Današnji dan je kot desert sredi potovanja. Najprej se zapeljemo do razgledne točke nad belim mestom Velas, od koder se vije pogled na sosednji vrh Pico in otok Faial. Nato se lotimo najbolj popularnega otoškega trekinga. Zapeljemo se do grebena, kjer se začnemo spuščati čez zelene pašnike in neštete nasade hortenzij. Postanemo ob slapu, se osvežimo in nadaljujemo skozi drevesne tunele vse do prve posebnosti otoka, faja s slikovito laguno (v morje porušeni klifi). Tukaj se okrepčamo, nato pa nadaljujemo naprej do naslednje faje s še eno laguno. Na poti se odpirajo pogledi na sosednja otoka Terceira in Graciosa. Treking je srednje zahteven (9,5 km, cca 4 ure, večinoma spust). Ob povratku postanemo na razgledni točki. Sledi spust do črne bazaltne faje in vulkanskih naravnih bazenčkov pod vertikalnimi črnimi klifi, kjer nas čaka prav posebno doživetje, režirano s strani narave. Kopanje in skakanje v ocean je tukaj dodatno nagrajeno. Počakamo trajekt (1h30 vožnje), ki nas zapelje nazaj na otok Pico. Namestitev in nočitev, otok Pico. (Z, trajekt, P*)
ODHODI: 16.6., 30.6., 14.7., 22.7., 28.7., 11.8., 22.9.2023